HISTORIA RASY I O NIEJ

O RASIE : )

Kooikerhondje ( nazwa potoczna płochacz holenderski ) to jedna z najmniejszych ras należących do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych zakwalifikowana do gr. VIII FCI . Psy tej rasy są radosnymi i pełnymi energii pieskami rodzinnymi, niezwykle inteligentne, oddane czułe i przyjacielskie przez co zyskują coraz większe grono miłośników w Europie i na całym Świecie .


Pierwotne przeznaczenie rasy :

Kooikerki są potomkami dawnych ptaszników, czyli psów hodowanych do polowań na ptaki, o umaszczeniu biało-rudo-czerwonym . Psy tego typu występowały w Westfalii oraz na terenach przygranicznych z Holandią . Kooikerhondje musiał posiadać biały puszysty ogon oraz rude plamy na białym tle, co miało zwabiać kaczki do klatek, które zainteresowane reagowały na nie .

Nazwa rasy :

"Kooi"..,"Kooiker Hondje"..,"Duck Decoy".. to holenderska nazwa, która oznacza "pies decoyman" lub "wabiący kaczki" .

Dla kogo Kooikerhondje ?

To nie jest pies dla wszystkich . Pies tej rasy będzie doskonałym towarzyszem dla osób lubiących ruch, pracę z psem i aktywny wypoczynek . Świetnie sprawdzi się jako niestrudzony kompan do joggingu, pieszych a nawet rowerowych wycieczek . Nidy nie ma problemów z oddechem . Świetnie nadaje się do agility i innych sportów . Doskonale radzi sobie z aportem i uwielbia wodę . 
Jest posłuszny, może nawet początkującemu właścicielowi sprawić wiele radości . Niewymagający w rodzinie, łagodny i chętny do zabaw do późnego wieku . Kooikerhondje ma zazwyczaj dobry apetyt, i ma tendencję do tycia .
Jak każda rasa psów, obciążona jest również  chorobami . Z uwagi na stosunkowo niewielką bazę genetyczną mogą wystąpić choroby dziedziczne np. choroba von Willebranda ( zaburzenia krzepnięcia krwi ), padaczka, mielopatia, dysplazja stawów biodrowych, katarakta czy Distichiasis podwójny rząd rzęs . Stąd wymagane są badania dla każdego przedstawiciela tej rasy . Zgodnie z ogólnie przyjętymi wymogami, do kojarzeń hodowlanych dopuszcza się wyłącznie przebadane osobniki . 

Jak postępować z kooi.. :

Kooikerhondje musi mieć przewodnika inteligentniejszego od siebie, który dostarczy mu codziennych bodźców oraz tzw. " wzmocnienie pozytywne " w postaci nagród i przyjaznych gestów, gdyż dla Kooi najważniejsze są uwaga poświęcona psu i zadowolenie swojego pana .Brak działań ze strony opiekuna czy przetrzymywanie w kojcach może u niego doprowadzić do introwertycznych objawów . Kooikerhondje jest psem niezwykle zrównoważonym, aktywnym i pracowitym . 
Świadome wychowanie i praca z psem pozwoli zyskać nieocenionego, inteligentnego kompana, który stanie się powodem do dumy i radości swojego opiekuna .




HISTORIA KOIKERA




Kooikerhondje jest stosunkowo starą rasą, pierwsze wzmianki uwiecznione na obrazach holenderskich malarzy Jana Steen i Vermeer-a datuje się na XVI-XVII wiek ubiegłego stulecia .

W historii rasy szczególnie zarysowała się postać baronówny van Harderbroek z Ammerstol, która w znacznym stopniu przyczyniła się do odratowania zagrożonej wyginięciem populacji Kooikerhondje . W okresie II wojny  swiatowej udało jej się wyhodować dwa mioty pochodzące od suki żyjącej we Fryzji i odpowiadającej jej wyobrażeniu o tej rasie . Z Pierwszego miotu "Tommie" przeżył tylko jeden szczeniak,który został nazwany Bernhard van Walhalla ( od nazwy właścicielki hodowli ) . W 1943 roku "Tommie" powiła cztery suczki ,które nazwano imionami holenderskich księżniczek : Trix, Irene, Margrietje and Tommie 2 ( było to dość  śmiałym posunięciem baronowej,gdyż w czasie okupacji hitlerowskiej wszelkie odniesienia do rodziny królewskiej były absolutnie zakazane ) . Niestety pod koniec II wojny światowej rasa praktycznie wyginęła . Ocalało zaledwie 25 sztuk Kooikrthondje, bardzo silnie ze sobą spokrewnionych . 











Pierwszy standard rasy został opracowany i wstępnie przyjęty w  czerwcu 1966 roku przez holenderski instytut Raad van Beheer . Pierwszym psem który został zaakceptowany i dopuszczony do tymczasowego rejestru był "Nico" prawnuk Margrietje ( można go znaleźć w wielu rodowodach współczesnego Kooikerhondje ) . Ostatecznie rasa została przyjęta 20 grudnia 1971 roku . Obecnie liczebność kooikerków wzrasta szczególnie w ich kraju ojczystym, gdzie są wyjątkowo cenione za przyjazne usposobienie, nietuzinkowa urodę ( atrakcyjne kosmyki dłuższych i ciemnych włosów na uszach ), zwinność, żywotność, inteligencję i nieduże rozmiary . 

Psy tej rasy najlepiej czują się w środowisku wiejskim, w otoczeniu przyrody, pól, lasów i łąk gdzie jest wiele okazji na codziennej zabawy, wędrówek i ogólnie pojętej aktywności . 

Szkolenie :

Kooikerhondje jest niezwykle wrażliwy i źle reaguje na krzyki oraz brutalne metody wychowawcze . Szkolenie powinno odbywać się w spokojnej atmosferze, z dużą dawką cierpliwości oraz wyrozumiałości ze strony opiekuna, ale też i konsekwencji w działaniu .

Doskonałą i polecana formą aktywności są treningi agility  . 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz